جنگهای شاپور یکم در بررسی سنگ‌نوشته سه زبانه کعبه زردشت

در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واکاوی می‌شود؛

جنگهای شاپور یکم در بررسی سنگ‌نوشته سه زبانه کعبه زردشت

استان: تهران

دستگیری والریانوس، امپراطور روم باستان توسط شاپور یکم، پادشاه ساسانی با بررسی سنگ‌نوشته سه زبانه کعبه زردشت در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واکاوی می‌شود.

امید ملاک بهبهانی؛ عضو گروه زبان‌شناسی این پژوهشگاه، سه شنبه 20 مهر ماه در نشستی با علاقمندان تاریخ و زبان‌شناسی به ارایه بخش‌هایی از طرح پژوهشی خود با عنوان "بررسی سنگ‌نوشته سه‌زبانه شاپور در کعبه زردشت" می‌پردازد.

این سنگ‌نوشته واقع در محوطه باستانی نقش رستم تخت جمشید به سه زبان فارسی میانه، پارتی و یونانی نوشته شده و یک سند معتبر تاریخی در مورد جنگهای شاپور یکم، پادشاه ساسانی با سه امپراطور روم به شمار میرود.

جنگهایی که از سوی امپراطوران روم آغاز شده و در نهایت نیز یکی از آنها منجر به دستگیری والریانوس امپراطور روم و به اسارت گرفتن وی شده است.

یادآور می‌شود؛ این حادثه مهم تاریخی، همیشه از سوی مورخان غربی، کوچک جلوه داده شده است در حالیکه این سند معتبر تاریخی که نخستین بار در سال 1936 توسط باستان‌شناسان کشف شد به خوبی این حادثه را از زبان شاپور اول و به سه زبان مختلف آن روزگار بازگو می‌کند.

شرکت در این سخنرانی که سه‌شنبه 20 مهر ساعت 10 تا 12 در محل سالن اجتماعات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واقع در بزرگراه کردستان، خیابان ایران‌شناسی برگزار می‌شود برای عموم علاقمندان آزاد است.

 

 

 

به گزارش میراث آریا(chtn)

 

 

استفاده از مطالب این وبلاگ تنها با ذکر منبع، مجاز است.

هم وطن گرامی، نظرات شما باعث دلگرمی ما خواهد بود.

مهندس سعید نیکو ENG. Saeed Nikoo

/ 0 نظر / 5 بازدید