کشف 304 سکه دوره هخامنشی در استان قم

سکه دوره هخامنشی که قم یافت شده است

304 سکه نقره دوره هخامنشی توسط نیروی انتظامی استان قم با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان از قاچاقچیان اشیای تاریخی کشف شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم در گفتگو با میراث آریا (chtn) گفت: ضرب سکه در هر دوره تاریخی، بیانگر استقلال سیاسی، هویت ملی و حاکمیت آن دوره است و از آنجا که این مجموعه یکی از منحصربه فردترین مجموعه‏های مکشوفه سکه‏های دوره هخامنشی در کشور است می‏تواند اطلاعات با ارزشی را در اختیار محققان و پژوهشگران قرار دهد.

«علیرضا ارجمندی» در ارتباط با دوره‏های تاریخی سکه‏های کشف شده گفت: سکه‏های مزبور تقریباً متعلق به تمامی دوره هخامنشی است. بدین ترتیب که 53 سکه مربوط به دوره داریوش اول، 50 سکه مربوط به دوره خشایارشا، 23 سکه مربوط به دوره اردشیر اول، 24 سکه مربوط به دوره داریوش دوم، 8 سکه مربوط به دوره اردشیر سوم و 124 سکه مربوط به دوره داریوش سوم است. دوره تاریخی 14 سکه نیز به دلیل رسوب و سایش قابل تشخیص نبوده است و نیازمند مطالعات آزمایشگاهی و رسوب زدایی است.

او در ادامه اذعان کرد: مجموعه سکه‏های توقیفی عموماً ضرب ساتراپی‏های امپراتوری هخامنشی است و حداقل 25 علامت و نشان ضراب‏خانه که گویای این ادعا باشد بر روی سکه‏ها قابل مشاهده و مطالعه است.

«ارجمندی» تصریح کرد: 304 سکه کشف شده در قم، یکی از مجموعه‏های منحصر به فرد سکه‏های نقره دوره هخامنشی در کشور است.

شایان ذکر است که در دوره هخامنشی علاوه بر سکه‌های شاهی که در ضرابخانه‌های سلطنتی تهیه می‏شد. ساتراپ‌ها نیز که نماینده شاهنشاه بودند به خصوص در مواقعی که مأموریت جنگی و فرماندهی به آنان سپرده می‏شد اجازه ضرب سکه را داشتند.

/ 1 نظر / 26 بازدید
ابراهیم روستایی فارسی

سلام دوستان نمیدونم این نظر که داده شده یه نظر کارشناسی بوده یا اینکه فقط و فقط بخواهند این موضوع کشف بزرگ جلوه داده بشه اما من توی این تصویر سکه های اسلامی میبینم تا سکه های هخامنشی از جنس سکه ها هم بگذریم [لبخند]