کشتی شکسته راز تجار مدیترانه باستان را فاش کرد

کشتی شکسته راز تجار مدیترانه باستان را فاش کرد

 

کشف بقایایی از یک کشتی غرق شده در آب‌های مدیترانه متعلق به قرن چهارم پیش از میلاد ، نشانه‌های تازه‌ای از تجارت و مسیرهای دریایی در عهد باستان را در اختیار محققان قرار داد.

،‌ اگرچه اکتشاف اولیه این کشتی تجاری در سال 2006 ودر اعماق آب‌های قبرس صورت گرفته و در پی آن کوزه‌ها و اشیا تجاری مختلفی از این کشتی به دست آمد، اما بررسی و مطالعه روی یافته‌های این مجموعه، پس از گذشت چهار سال، مستندات تازه‌ای از نحوه بازرگانی تجار اعصار پیشین را برای محققان برملا کرد.

محققان اعلام کردند،‌کشف این کوزه‌های سفالی که حالتی بیضی شکل داشته و قسمت گردنی آن‌ها بسیار باریک بوده است سرنخ‌های جدیدی از داستان این کشتی را در اختیار آنها قرار می‌دهد که تا کنون به آن پی نبرده بودند.

به گفته استاد باستان شناسی دریایی دانشگاه قبرس، که سرپرستی تیم تحقیقاتی را نیز بر عهده داشت، آنچه که از بررسی و مطالعه روی ظروف سرامیکی کشف شده از کشتی و حالت شکل گیری آنها به دست آمده به خوبی نشان می‌دهد که این ظروف در کجا و در چه تاریخی ساخته شده اند.

به عقیده استلا دمستیخا، کوزه‌هایی که در این منطقه به دست آمده شباهت بسیار زیادی به یافته‌هایی دارد که پیشتر در جزیره یونانی کایوس در دریای اژه کشف شده بودند.

باستان‌شناسان معتقدند، این شباهت در آثار کشف شده نشان دهنده نوع و گستره تجارت میان تجار عهد باستان منطقه مدیترانه است.

 

 

میراث آریا(chtn)

 

دوست عزیز و هموطن گرامی، نطرات شما باعث دلگرمی ما خواهد بود.

مهندس سعید نیکو ENG. Saeed Nikoo

/ 1 نظر / 9 بازدید
ebrahim

سلام دوست عزيز وبلاگ خوبي داري [گل] =============================[قلب] اگه به وبلاگ من بيايي نظرت بگي خوشحال مي شوم =============================[قلب] اگه دوست داشتي من لينک و بعد بگو شما را لينک کنم =============================[قلب] موفق باشي =============================[قلب] www.ebrahimkalate.blogfa.com