نمایش الواح هخامنشی برای اولین بار در موزه ملی ایران

رئیس کل موزه ملی ایران از نمایش تعدادی از اشیاء استردادی به ایران از جمله تعدادی از الواح هخامنشی برای نخستین بار در نمایشگاهی در موزه ملی خبر داد.

«اسد الله محمد پور» با اعلام این خبر، با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای استرداد اشیاء تاریخی ایران از کشورهای مختلف گفت: در این نمایشگاه که پنج شنبه هفته جاری افتتاح خواهد شد بخشی از اشیاء استردادی به کشور به نمایش گذاشته خواهد شد.

به گفته وی، گزیده آثار تاریخی استرداد شده به ایران شامل صد شی تاریخی از جمله الواح هخامنشی به مناسبت هفته میراث فرهنگی در موزه ملی ایران برای اولین بار به نمایش گذاشته می شود.

محمد پور افزود: این نمایشگاه از 26 اردیبهشت ماه آغاز و تا دهم خرداد ادامه خواهد داشت و در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، مستندی در خصوص اشیاء استردادی ایران پخش خواهد شد.

رئیس کل موزه ملی ایران خاطر نشان کرد: اشیای تاریخی استردادی شامل 118 قلم در سال 1383 و 18 قلم در سال 1390 از پر‌کارترین و زیباترین ظروف سنگ صابون و مرمر متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد تمدن حاشیه هلیل رود ازحراجی برکت لندن، 300 قلم گل‌نبشته باروی تخت‌جمشید در سال 1383 متعلق به تمدن هخامنشیان از موسسة شرق شناسی شیکاگو و 190 قلم آثار مفرغی لرستان قابل ثبت در سال 1386 متعلق به هزارة اول قبل از میلاد از کشور امارات بودند.

میراث آریا(chtn)

/ 0 نظر / 13 بازدید