راهنماهای مجموعه های هخامنشی تخت جمشید و پاسارگاد

مکانی مجازی برای گفتگو و گردهمایی راهنماها و مردم

کشف خمره‌هاي اژدري شکل ساساني در اعماق خليج‌فارس

 

مديرکل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان بوشهر از کشف خمره‌هاي اژدري شکل مربوط به دوره ساساني در اعماق خليج‌فارس خبر داد.

«احمد دشتي» با اعلام اين خبر افزود: قطعاتي از اين خمره‌هاي اژدري شکل مربوط به دوره ساساني در جريان گشت‌زني تيم غواصي مرکز تحقيقات زيست‌فن‌آوري دريايي خليج‌فارس با هدف يافتن اسفنج‌هاي دارويي به دست آمد.

او با بيان اينکه اين خمره‌ها در سواحل شمالي و جنوبي خليج‌فارس تا بنادر باستاني هند و چين و شرق آفريقا ديده مي‌شود، گفت: در تجارت دريايي اين خمره‌‌ها به عنوان ظروف حمل مايعات با ارزش کاربرد داشته‌اند.

مديرکل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان بوشهر با بيان اينکه شکل اين ظروف متناسب با ضرورت‌هاي تجارت دريايي هستند، متذکر شد: داخل اين ظروف قير اندود و ضد آب است.

«دشتي» با بيان اينکه سفال‌هاي به دست آمده از بهترين شواهد باستان‌شناختي تجارت دريايي خليج‌فارس به شمار مي‌روند، متذکر شد: تاکنون نمونه‌هايي از اين سفال‌ها در بنادر باستاني خليج‌فارس همچون بندر مهرويان، سي‌نيز، هزارمردان، سيراف و ناي‌بند بدست آمده است.

اين مقام مسوول در ميراث‌فرهنگي بوشهر خاطرنشان کرد: در تحقيقات باستان‌شناسي زير آب نيز نمونه‌هايي در آب‌هاي بندر ريگ و کشتي ساساني آب‌هاي عميق سيراف شناسايي شده بودند.

او با اشاره به کشف خمره‌هاي اژدري شکل مربوط به دوره‌هاي تاريخي همچون پارت تا ساساني و اوايل اسلام گفت: اين نوع از خمره‌ها حدود يک‌هزار سال در تجارت دريايي خليج‌فارس کاربرد داشتند. همچنين در دوره ساساني نيز اين خمره‌ها به‌عنوان خمره تدفين کاربرد داشتند که نمونه قابل ذکر آن گورستان ساحلي شغاب است.

«دشتي» با بيان اينکه بنابر نظر باستان‌شناسان منشا اين خمره‌ها به احتمال بسيار زياد مربوط به فرهنگ مديترانه يا مصر باستان است، گفت: قير بکار رفته در اين خمره‌ها نيز از خوزستان تهيه شده است.

او يادآور شد: با اين خمره‌ها مايعات با ارزش مانند انواع روغن، غلات و ماهي نمک‌سود و مهمتر از همه شراب توليد شده در ايران به ساير نقاط تجارت مي‌شده است.

به گفته «دشتي»؛ بر اساس نظر «حسين توفيقيان»، باستان‌شناس زير آب، کشف خمره‌هاي اژدري شکل در ژرفاي آب‌هاي بوشهر نويددهنده وجود يک محوطه باستاني مربوط به دوران ساساني در زير آب‌هاي نيلگون خليج‌فارس است.

او خاطرنشان کرد: استفاده از تکنولوژي پيشرفته باستان‌شناسي زير آب اطلاعات گسترده‌تري را از محوطه‌هاي باستاني نهفته در اعماق خليج‌فارس فراهم مي‌آورد.

 

 

به گزارش ميراث‌آريا (chtn)

نوشته شده در ۱۳٩٠/٦/٢٠ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ توسط یک راهنمای مجموعه های باستانی ایران نظرات () |

کشف کاخ هخامنشي در دهانه غلامان سيستان

 

سرپرست کاوش محوطه باستاني دهانه غلامان از کشف کاخ متعلق به دوره هخامنشيان دراين محوطه باستاني خبر داد.

«کورش محمدخاني» با بيان اين مطلب اظهار داشت: آشکار سازي اين کاخ منسوب بودن اين محوطه به دوره هخامنشي را اثبات کرده است.

او ادامه داد: کاوش در دهانه غلامان به منظور فصل سوم بررسي آرکئوژئوفيزيک، زمين باستان‏شناسي و باستان‏شناسي محوطه از تاريخ 16 خردادماه سال‏جاري آغاز شده و اوايل مردادماه به پايان رسيده است.

سرپرست اين فصل از کاوش کشف کاخ هخامنشي را مهمترين يافته بررسي‏هاي اين فصل عنوان کرد و افزود: پلان اين کاخ شبيه پلان کاخ E در بَرزَنِ جنوبي تخت جمشيد و همچنين کاخ‏هاي اختصاصي کوروش، کاخ بارعام و کاخ انسان بالدار در پاسارگاد است که اين امر منسوب بودن محوطه دهانه غلامانم به دوره هخامنشي را با اطمينان زياد اثبات مي‏کند.

او تصريح کرد: اکنون با اطمينان مي‏توان گفت که دهانه غلامان همان مرکز ساتراپ زَرَنگ يا زَرکا ، زَرَنگيانا در کتيبه‏هاي هخامنشي است.

سرپرست اين فصل کاوش اظهار داشت: نقشه‏برداري از قسمت‏هاي جنوبي محوطه و بررسي آرکئوژئوفيزيک کل محوطه از فعاليت‏هاي صورت گرفته در اين فصل است که حدود 24 هکتار از محوطه بررسي ژئومغناطيسي شده است.

«محمد خاني» از کشف 18 ساختار ديگر و چند کوره پخت سفال در دهانه غلامان در بررسي‏هاي ژئوفيزيک اين کاوش خبر داد و افزود: مطالعه بر روي کانال‏هاي آب دوره هخامنشي از جمله ديگر مطالعات اين فصل است .

اين مقام مسوول گفت: بررسي‏هاي آرکئوژئوفيزيک، مطالعات و پژوهش‏هاي باستان‏شناسي اين شهر هخامنشي در آينده نيز ادامه دارد.

محوطه هخامنشي دهانه غلامان در سال 1338 در بررسي‏هاي اوليه مرحوم جوزپه توچي از اعضاي هيات باستان‏شناسي ايتاليايي کشف شد و در بررسي‏ها و کاوش‏ها 27 ساختار با اندازه‏هاي متفاوت که هر کدام نيازمند مراحل جداگانه کاوش داشت، بدست آمد.

در بررسي‏هاي سال 1387 نيز 13 ساختار ديگر کشف شد که با 18 ساختار جديدي که در بررسي‏هاي اخير بدست آمده، اين محوطه هخامنشي در مجموع داراي 58 ساختار است.نخستين نقاشي دوره هخامنشي نيز در ساختمان شماره 15 اين محوطه در سال 84 بدست آمده است.

 

 

به گزارش ميراث آريا (chtn)

نوشته شده در ۱۳٩٠/٦/٢٠ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ توسط یک راهنمای مجموعه های باستانی ایران نظرات () |