راهنماهای مجموعه های هخامنشی تخت جمشید و پاسارگاد

مکانی مجازی برای گفتگو و گردهمایی راهنماها و مردم

پارْسَهْ

مسیر دسترسی به آثار تاریخی هخامنشیان در فارس

هخامنشیان عادت باستانی کوچ کردن را فراموش نکردند، و معمولاً همه سال را در یک جا به سر نمی‌بردند، بلکه بر حسب اقتضای آب‌و‌هوا، هر فصلی را در یکی از پایتخت‌های خود سر می‌کردند. در فصل سرما، در بابل و شوش اقامت داشتند، و در فصل خنکی هوا به همدان می‌رفتند که در دامنه کوه الوند افتاده بود و هوای لطیف و تازه و خنک داشت. این سه شهر «پایتخت» به معنی اداری و سیاسی و اقتصادی بودند، اما دو شهر دیگر هم بودند که «پایتخت آئینیِ» هخامنشیان بشمار می‌رفتند، یکی پاسارگاد که در آن‌جا آیین و تشریفات  تاجگذاری شاهان هخامنشی برگزار می‌شد، و دیگری «پارْسَهْ» که برای پاره‌ای تشریفات دیگر به کار می‌آمد. این دو شهر «زادگاه» و «پرورشگاه» و به اصطلاح «گهواره» پارسیان به شمار می‌رفت، و گور بزرگان و نام‌آوران آنان در آن‌جا بود و اهمیت ویژه‌ای داشتند؛ به عبارت دیگر، این‌ها مراکز مذهبی ایرانیان هخامنشی بودند، مانند اورشلیم و واتیکان، که نظر به اهمیت آیینی خود، مرکز ثقل بسیاری از حوادث بوده‌اند. البته از این دو تخت‌جمشید بیش‌تر اهمیت داشته است و به همین دلیل، اسکندر مقدونی آن را به عمد آتش زد تا گهواره و تکیه‌گاه دولت هخامنشی را از میان ببرد و به ایرانیان بفهماند که دیگر دوره فرمانروایی آنان به سر آمده است.

برای مشاهده ادامه متن به ادامه مطلب مراجعه بفرمایید!

 


ادامه مطلب
نوشته شده در ۱۳۸۸/٩/٢۳ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ توسط یک راهنمای مجموعه های باستانی ایران نظرات () |

((دوست دارم بدانم که انسان در خط سیر خود، از حالت توحش به مدنیت، چه گامھایی برداشته است)) ولتر


کتاب تاریخ تمدن ویل دورانت یکی از کتابهای مرجع در زمینه تاریخ بشریت است. البته بسیاری از پژوهشگران در سالهای گذشته ایرادات منطقی و مستدلی از این کتاب گرفته و نا کار آمدی آن را برای مرجع صرف بودن اثبات کرده اند ولی همواره مطالعه آن خالی از فایده نخواهد بود.

برای دیدن پیوند کتابها جهت دانلود، به ادامه مطلب مراجعه بفرمایید.


ادامه مطلب
نوشته شده در ۱۳۸۸/٩/٩ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ توسط یک راهنمای مجموعه های باستانی ایران نظرات () |

دو برادر دوقلو ایتالیایی در پی حفاری باستان‌شناسی، بقایای صدها استخوان انسانی مربوط به لشگر هخامنشیان را در صحرای مصر یافتند.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ میترااسدنیا ـ برادران باستان‌شناس ایتالیایی در گفتگو با دیسکاوری از کشف راز ارتش گم شده کمبوجیه سخن می‌گویند.
 
به گزارش دیسکاوری نیوز به نقل از باستان‌شناسان ایتالیایی بقایای ارتش شاهنشاهی ایران که گفته می شود 2500 سال پیش در توفان شن که در غرب صحرای مصر رخ داد ناپدید شده بودند، سرانجام پس از سیزده سال تلاش و پژوهش باستان شناختی کشف و یکی از بزرگ‌ترین معماهای باستان شناسی را حل کرد.
 
اسلحه‌های برنزی، یک گردنبند نقره‌ای و یک گوشواره و نیز هزاران قطعه استخوان انسان در صحرای پهناور وحشی و عاری از سکنه درمنطقه ساهارا(صحرا) امید پژوهشگران را به کشف ارتش گمشده کمبوجیه دوم شاهنشاه ایرانی را برانگیخت.

به ادامه مطلب مراجعه کنید.


ادامه مطلب
نوشته شده در ۱۳۸۸/٩/۱ساعت ٢:٥٠ ‎ب.ظ توسط یک راهنمای مجموعه های باستانی ایران نظرات () |